نحوه نگارش رزومه کاری به زبان انگلیسی

رزومه چیست؟

رزومه کاری به زبان انگلیسی یا Resume، نوشته‌ای است شامل خلاصه‌ای از سوابق شغلی، تجارب حرفه‌ای، مدارک تحصیلی، مهارت‌ها، استعدادها، مدارک حرفه‌ای و دستاوردهای شخصی که برای ارائه به کارفرمایان شرکت ها و سازمان های متقاضی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر می‌توان گفت رزومه کاری به زبان انگلیسی از ما یک تصویر ذهنی‌ به خواننده می‌دهد.

نیاز به رزومه انگلیسی برای مهاجرت و یا اشتغال امری متداول است و این در کنار مدرک آیلتس مکمل مدارک شما خواهد بود. معمولا قبل از انجام مصاحبه حضوری، کارفرمایان ابتدا با مطالعه رزومه‌ها افراد مرتبط و مناسب برای شغل موردنظر را گزینش یا به اصطلاح غربال می کنند. از آنجایی که ارسال رزومه راهی است برای معرفی شما به عنوان شخص لایق، آن هم در زمانی بسیار کوتاه، (معمولا بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه).پس ضرورت هوشمندانه نوشتن آن را دست کم نگیرید.

چرا به رزومه احتیاج داریم

اگر تصمیم به شروع فعالیت در اجتماع و محیط‌های کاری را، به عنوان یک فرد حرفه‌ای دارید بایدحداقل بایدها و نبایدهای آن را رعایت کنید. شک نداشته باشید که داشتن یک رزومه کاری به زبان انگلیسی شفاف و روان الزامی است. باید رزومه ای بنویسید که گویای این باشد که چرا شما بهترین کاندیدا برای شغل مورد نظر هستید! رزومه تاثیر گذاری که کارفرما را به بیشتر دانستن ترغیب کند.

شاید در نگاه اول نوشتن رزومه کاری به زبان انگلیسی به نظر آسان بیاید ولی این طور نیست! اگر اصول و قوانین نگارش، ترتیب، خوانا و قابل فهم بودن رزومه رعایت نشود، ممکن است رزومه شما فارغ از قوی یا ضعیف بودن آن از جلوی چشمان کارفرما حذف شود! مطمئن باشید همیشه رزومه‌های غیرحرفه‌ای زیادی به دست مدیران میرسد پس شما می‌توانید با ایجاد تمایز به وسیله یک رزومه کاری به زبان انگلیسی تاثیرگذار از رقبای سهل انگار خود پیشی بگیرید

تفاوت RESUME با CV

CV مخفف کلمه Curriculum Vitae به معنی خلاصه ای از زندگی می‌باشد. در CV به طور مفصل باید از تمام جزئیات سوابق شغلی و حرفه ای خود بنویسید. تعداد صفحه CV مهم نیست و شما می توانید تمام نشریات و مقالات خود را به طور کامل و با ذکر جزئیات البته با پرهیز از زیاده گویی درج نمایید. ولی یک رزومه استاندارد نباید بیشتر از دو صفحه باشد و ممکن است شما مجبور به حذف برخی از مدارک و سوابق خود باشید. تفاوت دیگر این دو در ثابت و یا قابل تغییر بودن آنهاست! سی وی شرح کامل تمام سوابق شماست و بسته به درخواست کننده تغییری نباید درآن ایجاد شود. ولی شما در رزومه خود می توانید با هدف تاثیرگذاری، به تجارب و مهارتهای مرتبط خود بیشتر تاکید کنید و برای خلاصه شدن آن تجارب غیر مرتبط را حذف کنید. اگر فکر کار برای شرکت های خارجی در داخل یا خارج از ایران را در سر دارید، بد نیست بدانید که در کشورهای مختلف برای استخدام در برخی از کشورها CV و برخی از Resume استفاده می‌کنند. برای مثال در آمریکا و کانادا رزومه و در اروپا CV متداول‌تر است و به طور عمومی می توان گفت که بهتر است برای پذیرش در دانشگاه ها از CV  و برای استخدام از رزومه کاری به زبان انگلیسی استفاده کنید. 

انواع رزومه

  • ترتیبی(Chronological):

رزومه های ترتیبی رایج ترین نوع رزومه هستند. در این نوع، شما سوابق شغلی خود را از آخر به اول، به ترتیب تاریخ وارد می کنید. اکثر کارفرمایان این رزومه ترتیبی را ترجیح می‌دهند، چون با نگاه اول به تاریخچه شغلی شما پی‌می‌برند. اگر سوابق شغلی شما مرتبط با شغل موردنظر کارفرماست و بین سوابق کاری خود وقفه ندارید، بهترین نوع رزومه برای شما رزومه ترتیبی می‌باشد.

  • رزومه مهارت‌ محور(Functional):

برخلاف رزومه ترتیبی در این نوع رزومه شما روی مهارت‌ها و تجارب حرفه ای خود تمرکز می‌کنید و تاریخ آن را در اولویت های بعدی و بعد از توضیح هر مهارت قرار می‌دهید. سوابق شغلی را نیز بدون ذکر توضیحات بعد از مهارت ها قرار می‌‌دهید. اگر اخیراً فارغ‌التحصیل شده‌اید و سوابق شغلی زیادی ندارید یا بین سوابق قبلی وقفه‌های زیادی دارید، نگارش این نوع رزومه را به شما پیشنهاد می کنیم.

  • رزومه ترکیبی(Combination):

در این نوع رزومه کاری به زبان انگلیسی شما در کنار سوابق شغلی که به ترتیب ذکر می‌شوند، مهارت‌ها و تجاربی را که در شغل مربوطه، کسب کرده اید را عنوان می‌کنید. این نوع رزومه که ساختار آن نیز منعطف تر است، از گذشته شما دیدی داستان مانند به خواننده می‌دهد.

  • رزومه هدفمند(Targeted):

در رزومه هدف دار شما می‌توانید سوابق خود را مناسب با موقعیت شغلی ایجاد شده معرفی نمایید. یعنی سوابق و حتی مدارک تحصیلی بی ارتباط با موقعیت شغلی را حذف کنید و از سوابق حرفه‌ای، مهارتها و تجاربی که در شغل درخواستی کارایی دارند و خواننده به دنبال آن است، سخن بگویید. البته تا جای ممکن بهتر است از کلمات کلیدی عینا مطابق با آگهی استخدام استفاده نکنید. در این نوع نگارش باید توجه داشته باشید که خودتان باشید. شما قادر به تغییر گذشته خود نیستید و کوچکترین بزرگنمایی و دروغ حتی درباره علائق شما می‌تواند به اخراج شما منجر شود.

ارسال دیدگاه

تمامی حقوق برای موسسه ترجمه نو  محفوظ است.

logo-samandehi